www.zielonylaser.pl

Zielony laser w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego

 X
Laser - podstawy fizyczne

Laser - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation - nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiego określenia wzmocnienia światła przez wymuszoną emisję promieniowania.

Podstawą działania każdego lasera jest wymuszona emisja fotonów  - najmniejszych porcji energii, zaś sam laser jest generatorem promieniowania wykorzystującym to zjawisko. Światło generowane przez laser posiada specyficzne właściwości niemożliwe do uzyskania przez inne źródła światła.

Do najważniejszych cech promieniowania laserowego należą :

  • spójność wiązki laserowej - związana jest z tą samą fazą wszystkich fotonów danego promieniowania (promieniowanie koherentne)
  • mała szerokość linii emisyjnej dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardzo dużej mocy w wybranym obszarze widma
  • mała rozbieżność wiązki promieniowania laserowego

Lasery - zastosowanie w urologii

Pierwszym laserem zastosowanym w urologii był laser skonstruowany przez Maimana w 1960. Konstrukcja lasera oparta była na krysztale syntetycznego rubinu.

Poczatek lat 90 zapoczątkował "erę" laserów w urologii. Na początku lasery wykorzystywane były głownie do kruszenie kamieni później zaczęto je wykorzystywać do leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH) i innych schorzeń urologicznych.

Do najczęściej stosowanych w urologii laserów zalicza się :

  • laser neodymowy - Nd :YAG
  • laser holmowy - Ho : YAG
  • laser KTP - nazywany też laserem zielonym - laser Nd : YAG, którego wiązka przepuszczana jest dodatkowo przez kryształ KTP (K-potas, T - tytan, P - fosfor)

Laser KTP - potocznie nazywany laserem zielonym - emituje widzialne światło koloru zielonego emituje falę o długości 532 mm jest laserem o największym współczynniku pochłaniania światła przez hemoglobinę co powoduje, że zabiegi przezcewkowej waporyzacji gruczołu krokowego są całkowicie bezkrwawe.

Więcej informacji znajdziesz tutaj 

Cecha Laser zielony GreenLight HPS TURP - przezcewkowa resekcja prostaty
krwawienie podczas zabiegu

nie

tak

krwawienie po zabiegu nie tak
cewnik w pęcherzu kilka godzin po zabiegu kilka dni po zabiegu
ryzyko wytrysku wstecznego niewielkie tak
operowanie pacjentów obciążonych możliwe znacznie ograniczone
leczenie w trybie jednodniowym tak niemożliwe